Real Time Sweepers Clock
Maarten Baas
2009
Videoinstallaatio
Malvan kokoelmiin hankittu Maarten Baasin Real Time Sweepers Clock -videoinstallaatio (2009) on asennettu näyttämään aikaa Päijänteenkadun kulkijoille. 12-tuntisessa teoksessa nähdään kaksi miestä lakaisemassa roskia. Roskakasoista muodostuu kellon osoittimet, joita miehet harjoillaan liikuttelevat. Teos toimii myös ajan näyttäjänä. Teos voitti vuoden 2016 Artprize-palkinnon.
Malvassa vuonna 2022 esillä olleessa Baasin Piiloleikki-näyttelyssä nähtiin vangitseva Real Time –teossarja, jossa arkipäivän esine, kello, muuntautuu erilaisten performanssien näyttämöksi. Jokainen piirretty tai lakaistu minuutti on erilainen ja tekijänsä näköinen. Jokaisesta minuutista tulee arvokkaampi ja merkityksellisempi kun ajan merkitsemiseen on käytetty eri ihmisten ”kallisarvoista aikaa”. Teoksissa otetaan askel poispäin koneellisuudesta ja automaatiosta sekä kodista toiseen samanlaisena toistuvista arkiesineistä.
Sarjan kellot esiteltiin alun perin Milanon muotoilumessuilla vuonna 2009. Real Time -sarjan teoksia on esillä mm. Schipholin lentokentällä Amsterdamissa ja Paddingtonin rautatieasemalla Lontoossa, sekä eri museoiden, kuten New Yorkin modernin taiteen museon MoMan kokoelmissa.
Tietoa taiteilijasta
Hollantilaisen Maarten Baasin (s. 1978) teokset asettuvat taiteen ja muotoilun kiehtovaan välimaastoon, ja hänen ilmaisunsa on ainutlaatuinen yhdistelmä käsitetaidetta, artesaanitaitoa, installaatioita, julkisen tilan teoksia sekä performanssia. Baas on yksi sukupolvensa merkittävimmistä muotoilijoista.
Hänen teoksiaan on yksityisissä ja julkisissa kokoelmissa, mm. New Yorkin nykytaiteen museossa MoMassa, Lontoon Victoria & Albert -museossa ja Amsterdamin Rijksmuseumissa.
Taideteos kartalla
Malskin julkisivulla, pääoven yläpuolella – Päijänteenkatu 9, Lahti
Näytä Google Mapsissa
Real Time Sweepers Clock
Malskin julkisivulla, pääoven yläpuolella – Päijänteenkatu 9, Lahti
Näytä Google Mapsissa